Śląsk zwyczajowo nie kojarzy się z zabudową wiejską. Pierwsze asocjacje, które nasuwają się w stosunku do tych terenów, to raczej kopalniane szyby, huty i, fabryki czy elektrownie. Wśród huku maszyn i w otoczeniu przemysłowych inicjatyw, tu i ówdzie ostały się jednak nieco zapomniane ślady po wcześniejszej, przedindustrialnej historii Śląska. Najciekawsze obiekty udało zgromadzić się w Muzeum ,,Górnośląski Park Etnograficzny”, dzięki którym możliwe jest poznanie tego mniej przemysłowego oblicza Śląska.

Choć do Chorzowa wybraliśmy się w raczej mało urokliwy dzień, nie przeszkadzało to nam docenić zbiorów prezentowanych w Parku.

Nie jest to aż tak rozbudowany  kompleks, jak inne w których ostatnio byliśmy, ale z pewnością stanowi ciekawy kontrast dla otaczającego go krajobrazu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego– czemu więc będąc z wizytą w Katowicach nie poznać tej mniej znanej twarzy Śląska?

Nas najbardziej zaintrygowała niewielka wystawa pokazująca proces mechanizacji wsi. Do tej pory zwiedzaliśmy głównie skanseny na wschodzie Polski, dokąd techniczne nowinki docierały z niejakim opóźnieniem (delikatnie rzecz ujmując :)).

Na Śląsku postęp następował znacznie szybciej i nawet niewielkie gospodarstwa korzystały z nowoczesnych maszyn. Jeśli nie wiecie, jak działały wialnie, młocarnie, śrutowniki, sieczkarnie czy kopaczki konne, warto zobaczyć na żywo zabytkowe eksponaty- są o wiele ciekawsze, niż mogłoby się wydawać :)!

Dodatkowo skansen organizuje regularne wydarzenia, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. My mieliśmy przyjemność uczestniczenia w ,,Śląskiej Wiljo”, spotkaniu przedwigilijnym poświęconym śląskim tradycjom świątecznym, i mimo kapryśnej pogody doskonale się bawiliśmy, poznając zupełenie odmienne tradycje tego regionu.

W cieplejsze miesiące muzeum zaprasza na Dzień Miodu, Jarmark Produktów Tradycyjnych czy Dożynki.

Z kolei jeśli chcecie wiedzieć jak Śląsk zmieniał się na przestrzeni wieków, ze szczególnym uwzględnieniem okresu rewolucji przemysłowej, zapraszamy Was do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

DODATKOWE INFORMACJE:

Opt In Image

Zapisz się do naszego newslettera!

Podobał Ci się artykuł na Polska Po Godzinach? Chcesz mieć pewność, że nie ominą Ciebie najnowsze wpisy? Zamów nasz newsletter by być na bieżąco.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment