Choć miejscowości wypoczynkowych na terenie białowieskich lasów pod dostatkiem, znakomita większość turystów nocuje tam, gdzie najznamienitsi władcy i wielmoża zbierali siły przed wyprawą do lasu- w samej Białowieży. Specjalnie z myślą o tej grupie przygotowaliśmy małą ściągę o tym, jak najmilej spędzić czas w Białowieży. Z przyjemnością będziemy wracać do tej niewielkiej miejscowości i odkrywać ją przy każdej następnej okazji, jednak kilka sugestii nasunęło nam się już po naszym ostatnim pobycie. Zapraszamy do Białowieży!

bialowieski-park-narodowy-6059
Gdzie jeść?

W Białowieży przetestowaliśmy trzy najlepiej oceniane i polecane przez miejscowych białowieskie restauracje.

Restauracja Carska, słynna na całą okolicę, to koncept równie chwytliwy, co udany. Carską otwarto na terenie niegdysiejszego dworca Białowieża Towarowa, wybudowanego specjalnie na przyjazdy Carów Aleksandra III i Mikołaja II.

bialowieski-park-narodowy-6005 Po wyłączeniu stacji z ruchu kolejowego budynki niszczały, ale szczęśliwie w 2003 roku nadano im drugie życie, otwierając na terenie kompleksu restaurację Carską. Stylowe wnętrza oddają klimat przełomu wieków XIX i XX, na zewnątrz, z kolei, można raczyć się posiłkiem w otoczeniu zabytkowych wagonów. W karcie goszczą smaki polskie i rosyjskie, nierzadko przyjemnie ze sobą połączone.

20161001_152158 Dodatkowym atutem są akcenty podlaskie oraz obfitość kulinarnych dóbr lasu- od grzybów po dziczyznę. Z pewnością jest to najbardziej ekskluzywna restauracja w Białowieży, jednak naszym zdaniem kilka pozycji jest sporo przecenionych. Mimo tego warto zajrzeć tu dla historii i klimatu, zaś na rozbudzenie apetytu polecamy przejechać się drezyną po nieużywanych już torach.

bialowieski-park-narodowy-6009Koncept Carskiej i chęć stworzenia lokalu o wartości ponadkulinarnej popieramy z całego serca – choćby w geście uznania dla wysiłku ratowania zabytkowej architektury należy tu przyjść przynajmniej na filiżankę kawy.

Dla tych, którzy wolą jednak lokale o korzystniejszym stosunku jakości do ceny, polecamy restauracje Stoczek i Pokusa.

bialowieski-park-narodowy-5743Stoczek znajduje się w centrum Białowieży i serwuje kuchnię regionalną oraz sezonową. Ładnie zaprojektowane wnętrze oraz dobra kuchnia sprawiają, że wieczór w Stoczku upływa w miłej atmosferze, a do restauracji z przyjemnością się wraca.

Jednak naszym niekwestionowanym faworytem wśród białowieskich jadalni jest restauracja Pokusa, kusząca nie tylko smacznymi daniami, ale również znacznie od konkurencji korzystniejszymi cenami. W Pokusie skosztowaliśmy pełen przekrój dań, od blin na trzy sposoby, po mocno aromatyczną zupę grzybową, delikatnego okonia, aromatyczne mięsiwa, na deserze (pyszny Marcinek, lokalny specjał cukierniczy) i nalewkach (koniecznie do spróbowania!) kończąc. Każda potrawa trzymała fason, a rozsądny rachunek po mniej rozsądnym obżarstwie uspokajał sumienie.

20161001_140012Z kolei na orzeźwiającą lemoniadę i energetyczne ciasto ,,w drodze” wybieraliśmy Bike Cafe na skrzyżowaniu ulic Gabiec i Kolejowej. Pysznie i na szybko :).

W Białowieży znajdziecie również klimatyczne kawiarnie, w których można zaszyć się z kubkiem aromatycznego napoju w przypadku niepogody. Zaintrygowała nas szczególnie kawiarnia Walizka, do której koniecznie musimy zajrzeć przy następnej wizycie.

W temacie jedzenia możemy polecić jeszcze dwa produkty dostępne w zwykłych sklepach spożywczych- otóż przed głodem na trasie nieraz uratowały nas białowieskie cynamonki (drożdżowe ślimaki z cynamonem), chętnie pałaszowane również przez naszą panią przewodnik po parku narodowym. Z kolei pragnienie doskonale gaszą litewskie lemoniady, również do dostania w zwykłych sklepach, a czasem również w restauracjach (polecamy szczególnie gruszkową). To właśnie te smaki będą nam się nierozłącznie kojarzyć z naszą puszczańską wycieczką…

Skoro po tym kulinarnym wstępie energii z pewnością nie brakuje, warto ją rozsądnie spożytkować, dlatego też pytanie:

Co zobaczyć w Białowieży?

Zagroda pokazowa żubrów

Najsłynniejszą białowieską rozrywką jest z pewnością zagroda pokazowa żubrów. To chyba jedyne miejsce w okolicy, w którym szanse natrafienia na żubra są naprawdę wysokie.

20161001_174344Oglądanie króla puszczy z takiego bezpiecznego dystansu to zdecydowanie magiczne przeżycie, nawet ze świadomością, że to właściwie tylko zoo.

Może i tak, ale gdy nagle zirytowana żubrzyca zaczęła szarżować ogrodzenie, turyści instynktownie w panice odskakiwali od parkanu, przerażeni siłą tego pozornie ospałego zwierzęcia.

bialowieski-park-narodowy-5966Mając to na uwadze, należy docenić możliwość przyjrzenia się tym największym zwierzętom Europy z odległości, na którą w innych warunkach za pewne nie można by sobie pozwolić…

bialowieski-park-narodowy-5983Poza żubrami w zagrodzie rezydują żubronie (krzyżówka żubra z krową), sarny, jelenie, wilki, dziki i łosie. Szczególnie dla najmłodszych będzie to wartościowa lekcja przyrody, która może zamienić spacer po puszczy w poszukiwania widzianych w zagrodzie zwierząt.

bialowieski-park-narodowy-5994Na minus trzeba uznać dość przestarzałe informacje zamieszczone przy wybiegach. Z dość suchych opisów niewiele można dowiedzieć się o zwyczajach danego gatunku, a niektóre dane liczbowe wymagają odświeżenia.

bialowieski-park-narodowy-5926
Żebra Żubra

Kilka kilometrów za zagrodą znajduje się ścieżka edukacyjna Żebra Żubra, wiodąca kładką przez bardzo ciekawy przyrodniczo teren.

bialowieski-park-narodowy-5765Krótka, cztero kilometrowa, trasa doskonale nadaje się na spacer, szczególnie dla tych, którzy nie mają okazji zapuścić się głębiej w puszczańskie knieje. Dodatkowo można przeczytać to i owo na tematy przyrodnicze, co umili przebywanie w naturze.

bialowieski-park-narodowy-5754
Kompleks Białowieskiego Parku Narodowego i Muzeum Przyrodnicze Białowieskiego Parku Narodowego

Kompleks BPN-u znajduje się w niezwykle ciekawym miejscu- tam, gdzie niegdyś znajdował się Pałac Carski- wybudowany w latach 1889-1894 ogromny pałac myśliwski, który, gdyby zachował się do dziś dnia, byłby niezwykłą perełką architektury. Obiekt, na skutek zawirowań historycznych, nie przetrwał do naszych czasów, a na jego fundamentach postawiono ośrodek BPNu wraz z Muzeum. Na terenie kompleksu można jeszcze ciągle przyjrzeć się budowlom związanym z pałacem: Dom Marszałkowski czy Dom Zarządu.

bialowieski-park-narodowy-5908Najbardziej cieszy wzrok dworek gubernatora grodzieńskiego, który wygląda trochę jak z rosyjskiej bajki, trochę jak wycinanka, a odrobinę przypomina nam również domki z piernika...Koniecznie tu zajrzyjcie :), tym bardziej, że przed pałacem przygotowano niewielką wystawkę edukacyjną, a dzieci mogą wejść do lub na brązowego żubra.

20160930_204807Uważni przechodnie spacerujący po włościach BPN-u zauważą jeden obiekt, który trochę nie przystoi siedzibie najstarszego parku narodowego. Jest to obelisk znajdujący się na wale prowadzącym do obiektu od strony ul. Gabiec. Tym obeliskiem uczczono niezwykle udane polowanie organizowane króla Augusta III Sasa, a w kamieniu wyryto dokładną statystykę wszystkich zabitych dla uciechy zwierząt. Nie postulujemy o usunięcie tego najstarszego w Białowieży zabytku, jednak trzeba zauważyć, że eksponowanie go bez wyraźnego potępienia takiego rodzaju uciech stanowi kontrast do proekologicznej misji parku i muzeum.

bialowieski-park-narodowy-6030Muzeum BPN-u polecamy szczególnie tym, którzy przed przyjazdem do Białowieży nie mieli okazji zaznajomić się z historią tych terenów i prób ich ochrony. Informacje z ekspozycji uzupełnią te braki, przedstawiając podstawowe informacje na temat różnych grup puszczańskich flory i fauny.

bialowieski-park-narodowy-6024Wystawę zwiedza się z audioprzewodnikiem, a światło kieruje gościa do kolejnych wystaw. Całość zaaranżowana jest dość współcześnie, choć trzeba sprawnie operować audioprzewodnkiem, aby wysłuchać informacji zanim światło zgaśnie. Wizytę uprzyjemnia fakt, że … czytała Krystyna Czubówna. 🙂

Rezerwat Ścisły

Pozostając w tematyce przyrodniczej, polecamy wiztę w Rezerwacie Ścisłym. Możliwości wejścia na teren rezerwatu jest kilka, pamiętajmy jednak, że każda wymaga wynajęcia wykwalifikowanego i licencjonowanego przewodnika.

bialowieski-park-narodowy-6130Z uwagi na dobro zwierząt i roślin nie ma możliwości penetrowania rezerwatu na własną rękę. Kilka biur, między innymi PTTK czy Sóweczka, oferuje usługi przewodnickie, a rezerwat można zwiedzić na kilka różnych sposobów. Najpopularniejsza opcja to spacer trzygodzinny, jednak odradzono nam ją jako zbyt krótką i pobieżną.

bialowieski-park-narodowy-6097 Zdecydowaliśmy się więc na spacer aż sześciogodzinny i choć nie jest to tania rozrywka, była zdecydowanie warta swojej ceny.

bialowieski-park-narodowy-6102 Przewodniczka z biura Sóweczka okazała się nie tylko profesjonalistką, ale również prawdziwą miłośniczką przyrody i przyrodniczych opowieści, tak więc pozornie długa wycieczka skończyła się szybciej, niż można się było spodziewać.

bialowieski-park-narodowy-6106Przewodnik otwiera oczy na zjawiska, obok których przeszlibyśmy zupełnie obojętnie, a opowieści o niesłychanych gatunkach grzybów czy żuków najlepiej słucha się w ostatnim kawałku prawdziwej prapuszczy.

bialowieski-park-narodowy-6109Wybranie rannej pory spaceru było strzałem w dziesiątkę- to właśnie o świcie rezerwat aż tętni życiem, ptactwo szaleje na drzewach, a przy wodopoju udało nam się dostrzec stado dumnych jeleni. Przepiękny spektakl natury!

bialowieski-park-narodowy-5760
Ale to nie wszystko…

Ciekawych miejsc w Białowieży jest jeszcze więcej… Jednym z ciekawszych zabytków architektury sakralnej jest murowana cerkiew, wyświęcona pod koniec XIX wieku.

bialowieski-park-narodowy-5915 Kolejnym kolejowym wspomnieniem jest też peron stacji Białowieża Pałac, w którym urządzono teraz wielofunkcyjne miejsce rozrywki dla całej rodziny- dorośli mogą odpocząć przy kawie i książce, w czasie gdy dzieciaki eksplorują tajemniczy ogród pełen kolorów i zapachów, uczą się o bioróżnorodności i szaleją na zoologicznym placu zabaw.

bialowieski-park-narodowy-6050 Ponadto w Białowieży można zwiedzić skansen budownictwa ruskiego czy zajrzeć do jednej z licznych galerii artystycznych.

bialowieski-park-narodowy-5772W Białowieży każdy znajdzie coś dla siebie!

Podobał Wam się wpis? Zainspirowaliśmy? A może macie inne opinie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, to dla nas bardzo ważne!

DODATKOWE INFORMACJE:

  • Polecamy przewodniczkę po Rezerwacie Ścisłym: Lucynę Żłobin: lusiaz64@wp.pl z biura Czajka oraz biuro Sóweczka 
  • Do Białowieży kursują dość regularne połączenia autobusowe z Bielska, Hajnówki i Białegostoku. Z Warszawy można dojechać busami Arriva (ok. 2 kursów dziennie).
  • Polecamy również nasze dwie inne białowieskie propozycje: wycieczka po południowej części Puszczy i po północnej. 
Opt In Image

Zapisz się do naszego newslettera!

Podobał Ci się artykuł na Polska Po Godzinach? Chcesz mieć pewność, że nie ominą Ciebie najnowsze wpisy? Zamów nasz newsletter by być na bieżąco.